Tuesday, June 28, 2011

San Diego Music Award 2011 Nominees

If you were listening to the Local 94/9 over the weekend, you heard me reading off some of the 2011 San Diego Music Award nominations alongside Tim Pyles and Bart Mendoza. The full list is here and voting is now open, so take a minute and vote. Obviously there are bands that I work with, but as I am on the voting academy, I can't really endorse or promote any particular artists, all I can ask is that you vote thoughtfully. The general public votes on genre categories. The Academy voting categories are after the jump.

The winners will be announced at the San Diego Music Awards on August 8 at Humphrey's. Buy your tickets here.

Best Tribute Band
Cash'd Out
Dazed & Confused
Detroit Underground
Still Ill
The Cured
Thunder Road

Best Jazz
Chase Morrin
Gilbert Castellanos
In Motion Trio
Mattson 2
Nena Anderson
Purity of Essence
Steph Johnson

Best Acoustic
Christy Bruneau
Colin Clyne
Dave Humphries
Jordan Reimer
Marie Haddad
Peter Hall
Robin Henkel
Scott Mathiasen

Best Blues
Bill Magee Blues Band
Chet & The Committee
Johnny Vernazza
Lady Dottie & the Diamonds
Michele Lundeen
Missy Andersen
Nathan James
Tomcat Courtney

Best World Music
Agua Dulce
B-Side Players
Elijah Emanuel & the Revelations
Fabulous Rudies
Split Finger
The Devastators
Tribal Seeds

Best Americana
Bill Cardinal and The Canyon Band
Blackout Party
Jesse LaMonaca and The Dime Novels
John Meeks
Sara Petite
The Farmers
The Tree Ring

Best Hip Hop
Anti Citizens
Black Mikey
Black Resume
Blame One
Deep Rooted
El Gun Legro
Grammatical B
Vokab Kompany

Best Pop
321 Stereo
AJ Croce
Dynamite Walls
Kevin Martin
Lights On
Ryan Blue & Centerlight Pop
The Silent Comedy
Wendy Bailey

Best Alternative
Cuckoo Chaos
Grand Tarantula
Gun Runner
Little Hurricane
Republic of Letters
Smile Now, Cry Later
The Old In Out

Best Rock
A Scribe Amidst the Lions
Black Hondo
The Burning of Rome
The Donkeys
The Howls
The Loons
The Old In Out

Best Hard Rock
As I Lay Dying
Cattle Decapitation
Ghetto Blaster
The Long and Short of It

Best Club DJ
Chris Cutz
DJ Claire
Fresh One
Gabe Vega
Junior The Disco Punk
Mike Czech

Best Electronic
Drew Andrews
Inspired Flight
Jamuel Saxon
Marcelo Radulovich
Porcelain Fangs
White Apple Tree

Best New Artist
Chairs Missing
Cry For Us Black Swans
Low Volts
Sister Speak
Stevie & the Hi-Stax
The Groove Kitties
The Tilt
TV Girl

Artist of the Year
Jason Mraz
Slightly Stoopid
The Silent Comedy

Best Pop Album
Christopher Dale – Songs I know by Heart
Dynamite Walls - Chemicals
Echo Revolution - Counterfeit Sunshine
Gayle Skidmore - Make Believe
Golden Red – s/t
Lights On - Here Comes the Ocean
Maren Parusel - Artificial Gardens
The Very – The Discovery

Best Rock Album
Astra Kelly – Time Bomb
Black Hondo – s/t
Rafter - Quiet Storm
Rat City Riot – Better Than Nothing
Someday Assassin – Plague of Babies
The Donkeys - Born with Stripes
The Nervous Wreckords - Valuminium
The Secret Seven – Turn Your Back to the Sea

Best Alternative Album
D/Wolves - Freak of Nature
Heavy Hawaii - HH
Hyena - We See You
Little Hurricane - Homewrecker
New Mexico - Have You Met My Friend?
Republic of Letters - Stories
Spero Lumina - Stained Glass Maze
The Heavy Guilt - In The Blood

Best Hard Rock Album
Downspell – The Violent Majority
My Elysian – s/t
Pathology - Legacy Of The Ancients
Silence Betrayed – s/t
Symbolic – Nevertime
Taz Taylor – Big Dumb Rock
The New Regime - Speak Through The White Noise
Under the Stone – s/t

Best Hip Hop Album
Blame One - Endurance
Genghis Khan – Night Gallery
Grammatical B & Microphone Mike - The Birthinating
Mr. Brady - Labor of Love
Parker and the Numberman - Early
Strong Arm Steady - Arms & Hammers
Treali Duce - A Man's Heart
Vokab Kompany – Quit Sleep

Best Blues Album
Big Shot Reub and the Reloaders - Roundhouse Blues
Big Slim - When We Were Young
Low Volts - Twist Shake Grind Break
Number One Blues Band – s/t
Stevie & the Hi-Stax – Old Soul
Stoney B Blues Band – It’s Showtime
Tiffany Jane – Love Stories
Tori Roze & The Hot Mess -From The Hip

Best Jazz Album
Candye Kane & Sue Palmer - One Night in Belgium
Genius of Soul - A Project for the New! American Century
Gregory Page – My True Love
Miss Erika Davies - Galaxy Lakes
Patrick Yandall – The Window
Peter Sprague – Calling Me Home
The Mattson 2 - Feeling Hands
Wayne Riker Quintet - Penumbral Sky

Best Americana Album
Berkley Hart - Crow
Folding Mr. Lincoln - Live at Old Time Music
Podunk Nowhere -Stay Warm Hearted
Pushin Rope - Blood on the Line
River City – Into the Quiet
Shawn Rohlf and the Buskers – Tiny X’s
The Smart Brothers - Make It Last
The Tree Ring - Generous Shadows

Best World Music Album
Akayaa – Masoh
Camarada – Tango Nuevo
Enchanted Realms – s/t
Jet West - Dropping In
Mystic Roots Band – Cali-Hi
The Ambassador – New Roots
Todo Mundo - Organic Fire
Top Shelf - The Sound

Best Local Recording
Alemania - A, Who Sings That Beat
Bianca Paras – Begin Again
Danielle Lo Presti & the Masses – Run With It
Jane Lui – Goodnight Company
Steven Ybarra – Best Days
The Riders - Acoustic Duo
The Touchies – Friends of the Friendless
Writer - Miss Mermaid

Album of the Year
Augustana- s/t
Crocodiles - Sleep Forever
Dynamite Walls - Chemical
Little Hurricane - Homewrecker
Switchfoot- Eastern Hymns for Western Shores
The Donkeys - Born With Stripes
Unwritten Law - Swan
Vokab Kompany – Quit Sleep

Song of the Year
Augustana - Steal Your Heart
Crocodiles - Mirrors
Dynamite Walls – Keep Spinning Around
Little Hurricane - Haunted Heart
Switchfoot – The Sound
The Soft Pack – Answer to Yourself
Transfer - Losing Composure
Unwritten Law – Starships and Apocalypse

No comments: